تفاوت لیپوماتیک و اولترازد

تفاوت لیپوماتیک و اولترازد


برای بررسی تفاوت لیپوماتیک و اولترازد ابتدا توضیح کوتاهی در رابطه با عملکرد این دو می دهیم .

لیپوماتیک روشی غیرلیزری است که در آن از امواجی به نام اینفراسونیک استفاده می‌شود تا بتواند روی بافت چربی‌های اضافی بدن تاثیر بگذارد و به این ترتیب، سلول‌های چربی را از هم جدا کند. تاثیری که امواج اینفراسونیک روی بافت چربی می‌گذارد، باعث تبدیل آنها به حالت مایع می‌شود و کار پزشک را برای خارج کردن چربی‌های اضافی از بدن، ساده‌ تر می‌کند. لیپوماتیک تحت تاثیر لرزش پروپ دستگاه، چربی بدن را تخلیه می نماید. اما در اولترازد امواج صوتی و حرارتی منجر به تخلیه چربی ها از بدن می شوند.

قبل از هر چیز باید گفت که هیچ کدام از دستگاه های لاغری کوچکترین تاثیری بر چربی های لابه لای احشا ندارند و لذا صرفاً می توانند شکل بدن را بهبود بخشند. هیچ کدام از این دستگاه ها کوچکترین اثر مثبتی از نظر سلامتی ندارند و تاثیرات مثبت تنها از طریق ورزش و رژیم غذایی به دست می آید. تمام این روش ها از جنبه بهبود عملکرد قلب و عروق و کاهش چربی های خطرناک بدن بی تاثیرند زیرا روی چربی های خطرناک که باعث چاقی شکمی در لابه لای احشا و ارگان ها می شوند، اثری ندارند.

در اولترازد به دلیل عوارض ناشی از آن مانند سوختگی ، نکروز و…. تقریبا در تمام دنیا این روش کاملا منسوخ شده است. این روش توسط جراح طی بیهوشی کامل انجام می شود.مهارت جراح در این روش تاثیر مستقیم بر روی نتیجه نهایی داشته و اگر جراح توانایی کامل برای انجام کار را نداشته باشد ممکن است موجب پارگی عروق ، پارگی عضله و بعضاً عوارض جبران ناپذیر شود. متاسفانه این روش همچنان در ایران برقرار می باشد و در بعضی از مراکز از آن استفاده می شود.

تفاوت اساسی و اصلی لیپوماتیک و اولترازد این است که در اولترازد به دلیل انرژی حرارتی دستگاه، چربی خارج  شده از درون اندام ها قابل بهره برداری و تزریق در سایر اندام ها نیست ، ولی در لیپوماتیک بافت چربی آسیب نمی بیند و قابل استفاده خواهد بود و می توان به نواحی مورد نیاز بدن تزریق چربی را انجام داد.

سرعت عمل اولترازد به نحو شگفت انگیزی بالا است، در حالی که جلسه جراحی با تمام روش های اینفراسونیک از جمله لیپوماتیک کمی بیشتر طول می کشد و درد و آزاری که اولترازد ایجاد می کند از روش های قدیمی تر و ساکشن کلاسیک خیلی کم تراست؛ اما به بی دردی و راحتی لیپوماتیک نیست.

با اینکه امواج دستگاه اولترازد عملاً روی عضلات و پوست و عروق بی تاثیر و امن هستند، گاهی اوقات احتمال صدمه به اعصاب، عضلات و رگ های خونی وجود دارد. لیپوماتیک روش بسیار ملایم تری است و کانولا در لیپوماتیک های نوین به محض برخورد با بافت های دیگر به طور خودکار از حرکت می ایستد؛ اما نتیجه درمانی به همان اندازه موثر است. در روش های اینفراسونیک قدیمی تر تخریب مکانیکی با فشار هوا می توانست باعث صدمه به بافت های غیر چربی نیز بشود.

مزیت اولترازد به دستگاه های اینفراسونیکی که قبل از لیپوماتیک وجود داشتند این است که سر و صدا و آزار و ناراحتی بیمار و حالت تخریب مته مانند در این روش ها وجود ندارد. لیپوماتیک های واقعی و جدید مزاحمت کم تری نسبت به دستگاه های اینفراسونیک نسل قبل دارند.

با این که جمع شدن پوست در تکنیک لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها خیلی بهتر انجام می پذیرد، اما در مواردی که شلی و افتادگی پوست بیش از حد باشد، لازم است تا عمل جراحی انجام شود ، اما با تمام این تفاسیر، عمل جراحی بعد از جراحی لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که چربی آنها با روش های دیگر تخلیه شده است ،عمل جراحی ساده تر وبا برش کوچکتری انجام خواهد شد و در اکثر موارد ابدومینوپلاستی که به در آوردن ناف وتغییر محل ناف احتیاج است، بعد از جراحی لیپوماتیک، می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودی رفع نمود.

اسپاسم و خستگی ناشی از عمل جراحی، در لیپوماتیک نسبت به دیگر روش اولترازد بسیار کمتر است. در لیپوماتیک خطر عفونت خیلی کمتر است و تاکنون آمبولی چربی در لیپوماتیک گزارش نشده است .

 

برای مشاهده نمونه جراحی های لیپوماتیک دکتر سلطانی می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

جراحی های لیپوماتیک دکتر سلطانی

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

instagram