بیماری لیپودما و روش درمان آن با جراحی لیپوماتیک

لیپودما یک نوع اختلال چربی است که در بیشتر مواقع با چاقی زیاد اشتباه گرفته می شود.

در ابتدی این مقاله بیماری لیپودما را معرفی می کنیم و در ادامه مراحل به وجود آمدن آن و روش های در مان آن بررسی می کنیم.

لیپودما چیست؟

لیپودما یک نوع اختلال چربی است که در بیشتر مواقع با چاقی زیاد اشتباه گرفته می شود. در واقع لیپودما یک نوع اختلال متابولیسم لیپید است و یا نوعی اختلال در بافت های چربی بدن است. این بیماران از بزرگ بودن بیش از حد ناحیه ران و پاهی خود احساس ناراحتی می کنند، سایز این نواحی با دیگر اعضای بدن تناسب ندارد و بزرگ تر از آن ها به نظر می آید.

ممکن است در بعضی از بیماران این چاقی در قسمت بازوها نیز نمایان باشد. یکی از نشانه های این بیماری این گونه است که اگر شما تصمیم بگیرید که برای لاغر شدن اندام بدن خود اقدام کنید، پس از مدتی همه اعضای بدن به این رژیم لاغری واکنش نشان می دهند اما در قسمت ران ها و پا هیچ تغییری احساس نمی شود. البته ناگفته نماند که رژیم غذایی و تمرینات ورزشی در تسکین درد پاها موثر است. در این نواحی به دلیل انبساط سلول های چربی هیچ واکنشی در مقابل انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی دریافت نمی کنیم. این بیماران غالبا از درد پا و کبودی آن شکایت می کنند. اکثر انسان ها مدت ها از این بیماری رنج می برند و این بیماری را تحمل می کنند و اطلاع ندارند که بیماری که به آن گرفتار شده اند، لیپودما است.

ویژگی های اصلی لیپودما

از ویژگی های اصلی این بیماری تجمع بافت چربی به شیوه ای غیر عادی و غیر طبیعی در قسمت پایین بدن است. این بافت های چربی به صورت یکسان و متقارن در هر دو پا ایجاد می شود. لیپودما از قسمت پایین کمر تا نزدیکی مچ پا ها را شامل می شود ولی قسمت پایین پا و کف پا را درگیر نمی کند. اکثرا خانم ها به این بیماری دچار می شوند اما نمی توان گفت فقط در خانم ها شایع است، ممکن است آقایان نیز به لیپودما دچار شوند. حتی ممکن است انسان های لاغر را نیز گرفتار کند و فقط نصیب انسان های چاق نمی شود.

در بیشتر مواقع این بیماری توسط ژنتیک از طریق اقوام پدری یا مادری منتقل می شود، علاوه بر این هورمون ها نیز می تواند از عوامل این بیماری باشد. این بیماری در اکثر بانوان در دوران بلوغ و یا دوران یائسگی دیده می شود. در بعضی از بانوان نیز بعد از انجام جراحی های زنانه این بیماری دیده می شود. از عوامل اصلی این بیماری فشار، استرس و اختلال هورمونی است. این بیماری در دوران اخیر فراگیر شده است تا جایی که اعلام شده است که حدودا ۳۵۰ زن در سراسر دنیا به بیماری چاقی پایین تنه گرفتار هستند و از آن رنج می برند.

بیماری لیپودما و روش درمان آن با جراحی لیپوماتیک

مراحل تشکیل لیپودما

این بیماری با گذر زمان پیشرفت می کند و در بیشتر مواقع ۴ مرحله اساسی دارد. در واقع روند آن تدریجی است و همه موارد آن در یک زمان پیشرفت نمی کند. اگر این بیماری در مراحل اولیه شناخته شود و از پیشرفت آن جلوگیری شود، بدون شک در مراحل درمان بیماری موثر خواهد بود و گاهی می تواند از درد های ناشی از این بیماری جلوگیری کند. در ادامه ۴ مرحله پیشرفت این بیماری را معرفی می کنیم.

  • در مرحله اول پوست بدن صاف و یکدست است اما در طول روز پاها ورم دارد اما این ورم با کمی استراحت بهبود می یابد. اگر در این مرحله برای درمان اقدام شود، بیماری نسبت به درمان واکنش مناسب نشان می دهد.
  • در مرحله دوم از این بیماری به آهستگی غدد چربی ایجاد می شود و فرورفتگی هایی در پوست به وجود می آید. همچنان ورم پا ها نیز بیشتر می شود. در این هنگام پاهای متورم شده نسبت به لمس حساس می شود.
  • در مرحله سوم قسمت هایی از پوست که با غدد چربی پر شده اند، روی بدن آویزان می شوند. در نواحی پاها درد زیاد احساس می شود تا جایی که بیمار توانایی حرکتی خود را آرام آرام از دست می دهد.
  • مرحله چهارم این بیماری لیپولنف ادم نام دارد. در این مرحله پاها ورم می کند و توده بسیار بزرگی از چرب پوست آویزان می شود.

علت تشکیل لیپودما

هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست اما بعضی از دانشمندان و پزشکان فعال در این حوزه معتقدند که هورمون ها نقش موثری در ایجاد این بیماری دارند. شاید علت این که اغلب دوشیزگان در دوران بلوغ و بانوان در دوران یائسگی و یا انجام جراحی های زنانه همین موضوع باشد. اما نمی توان از تاثیر ژنتیک نیز چشم پوشی کرد زیرا بانوانی نیز هستند که خانواده آن ها نیز به بیماری لیپودما گرفتار شده اند.

راه های درمان بیماری لیپودما

درمان لیپودما با روش لیپوماتیک

بهترین روش درمان این بیماری لیپوماتیک است. برای درمان این بیماری با روش لیپوماتیک فقط به بی حسی با روش موضعی نیاز است اما اگر لازم باشد چرب زیادی تخلیه شود، باید این بی حسی قوی تر شود. روش درمان به این گونه است که ابتدا محلول تامسنت وارد بدن می شود و پزشک کانولا را حرکت می دهد. با این کار سلول های چربی به مایع تبدیل می شوند و از بدن خارج می شوند. در مدت زمان انجام این کار ممکن بیمار کمی احساس ناراحتی کند. مدت زمان انجام این عمل به چرب های تخلیه شده بستگی دارد اما این روش بسیار بهتر از روش قدیمی لیپوساکشن است.

مدت زمان بهبود

لیپوماتیک نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و دوران بهبود آن بسیار کوتاه است. بیمار پس از چند روز می تواند روال طبیعی زندگی خود را آغاز کند.

نتایج لیپوماتیک

همه بیماران از این روش نتایج یکسان دریافت نمی کنند. بعضی از بیماران در یک ماه به نتیجه می رسند، این در حالی است که اکثر بیماران پس از گذشت چند ماه به نتیجه مطلوب خود می رسند. لیپوماتیک اندامی مناسب تر و لاغر تر برای بیمار ایجاد می کند.

عوارض لیپوماتیک

پس از انجام لیپوماتیک ممکن است عوارضی مانند خطر توزیع غیر یکنواخت چربی و شل شدن پوست دیده شود که جراح می تواند هر دو مورد را اصلاح کند. برای یک درمان موثر باید به یک تیم درمانی مجرب مراجعه کنید. برای مشاهده نمونه کارهای دکتر سلطانی با ما همراه باشید.

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

instagram